SAHİR EROZAN

Macakızı Hotel Bodrum - Sahibi

SAHİR EROZAN

Macakızı Hotel Bodrum - Sahibi

BİYOGRAFİ

Sahir Erozan, Bodrum Macakızı Otel’inin ( annesi Ayla ile ) kurucu ortağıdır. 1980’den beri Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye’de konaklama ve ağırlama sektoründedir.

Eğitim hayatına İstanbul’da başlayan Sn. Erozan, daha sonra Washington DC’de eğitimine devam ederken (matematik mühendisliği-İstanbul ve uluslararası halkla ilişkiler-DC) George town’da Café Med ismindeki ilk işini kurdu.Erozan, 1980’lerin sonlarında yine Wahington D.C. Adams Morgan’da Cities adlı restoranını açtı.

Birleşik Devletler başkentinde otuz yıldan fazla yaşayan Sn. Erozan, doğal olarak politikaya atıldı. Beş başkanlık kampanyasının yanı sıra çok sayıda kongre yarışmasına destek verdi. 1990’ların başında Sn. Erozan, Bosna’nın bağımsızlığı için aktif destek sağladı. Bosna Cumhurbaşkanı Izzet Begoviç’in Washington’a yaptığı ilk ziyarette, ABD hükümetindeki ilgili yetkililerle bir çok görüşme ayarlayarak ve de bunun medyada maksimum düzeyde yer almasını sağlayıp, bu ziyarete ev sahipliği yapıp destek oldu.

Sahir Erozan, 20 yıldan uzun süredir Amerikan-Türk Konseyi’nin Yönetim Kurulu Üye’siydi. 1999 Turkiye deprem mağdurları için yapmış olduğu özel katkılarıyla beş yüz bin dolardan fazla para toplanmasını sağladı.

Washington DC’de düzenlenen Nato’nun 50. Yıldönümü kutlamaları için ağırlama komitesinde görev aldı. Ayrıca, Prag NATO Zirvesi için sivil danışma komitesindeydi.
Sn. Erozan, Washington’da iken Turkiye’den gelen Cumhurbaşkanı,Başbakan ve Parlamenterler dahil olmak üzere, Türk delegelerini ağırlamış,bunun yanı sıra ABD Başkanını,ABD başkan yardımcısını ve çok sayıda parlamenterlerin de dahil olduğu devlet adamlarını Turkiye ziyaretlerinde ağırlamaya devam etmektedir.

Son zamanlarda ise Sn. Erozan bilgi birikim ve zamanını, Türk turizminin yurtdışında tanıtılmasına adamıştır. Bu amaçla Sanat ve Mimarlık için Venedik Bienali ve Art Basel Miami ‘nin yanı sıra Washington, New York, Londra ve Paris’teki davetlere ev sahipliği yapmıştır.

All sessions by SAHİR EROZAN