MEHMET KALAY

The Abraaj Group - Genel Müdür

MEHMET KALAY

The Abraaj Group - Genel Müdür

BİYOGRAFİ

20 yılı aşkın süredir endüstri, danışmanlık ve özel sermaye gibi konularda tecrübeye sahiptir. Yeni yatırım fırsatlarının ticari ve işletme değerlendirmesinden ve sürdürülebilir yatırım sonrası değer yaratımından sorumludur. Kalay büyüme gündeminin geliştirilmesine ve Türkiye ve Orta Asya’daki ortak şirketlerin ölçeklenebilirliğine odaklanmış ve Türkiye’nin üçüncü büyük süt şirketi Yörsan’da Yönetim Kurulu Üyesidir.

Abraaj’a katılmadan önce, HILTI  Türkiye ve Orta Asya Alt Bölge Başkanlığı ve Genel Müdürlük görevini sürdürmüş ve  2.5 yıl içerisinde, satışları iki katına çıkararak, en yüksek kârlılık artışı elde etmiş,  6 kat yatırım getirisi sağlayarak büyük bir dönüşüm gerçekleştirmiştir.

Hilti’den önce, 28 ülkeden sorumlu olduğu Büyük Ortadoğu için Tetra Pak İşleme İşletmesinin Genel Müdürü ve Kümelenme Liderliği görevinde bulunmuş ve çift haneli satış büyümesi elde ederken, işletme gelirini  % 25 brüt kâr marjı ile ikiye katlamıştır. Yenilik Merkezi Global Başkanlığı  görevi sırasında şirket genelinde% 30’luk bir zaman ve % 8’lik toplam kalite iyileştirmesi başarısını göstermiştir.

İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun olan Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Kalay, Carnegie Mellon Üniversitesi’nden MBA derecesi almıştır.

All sessions by MEHMET KALAY