MEHMET AKSEL

Mutfak Sanatları Akademisi - Kurucu ve Yönetici

MEHMET AKSEL

Mutfak Sanatları Akademisi - Kurucu ve Yönetici

BİYOGRAFİ

1968 İstanbul doğumlu Mehmet Aksel, iş hayatına otomotiv sektöründe başladı. 4 yıl üstüste Türkiye’nin en çok otomobil satan bayii olan Aksel, bir süre sonra yiyecek-içecek sektörüne de ilgi duymaya başladı ve ikisi Türkiye’nin en önemli “gurme”lerinden Tuğrul Şavkay ile birlikte olmak üzere üç restoranın sahipliğini yaptı. Yiyecek-içecek camiasının içinde geçirdiği yıllar boyunca, bu sektörün en önemli ihtiyacının eğitimli personel olduğu düşüncesinden hareketle, 2004 yılında Mutfak Sanatları Akademisi’ni (MSA) kurdu.

Kurulduğu günden bu yana 10.000’i aşkın profesyonel öğrenci yetiştiren MSA’nın mezunları %95’in üzerinde iş bulma olanağına sahip. Mezunların %15-20’si ise yurt dışında iş buluyor ya da iş sahibi oluyor.

2011 yılında Dünya Aşçılar Birliği (WACS) tarafından “Dünyada Eğitim Kalitesi En Yüksek Aşçılık Okulu” ödülü alan, 2012 yılında İngiltere Kraliyet Akademisi tarafından “Dünyadaki En Mükemmel Mesleki Eğitim Merkezi” olarak gösterilen, 2013 ve 2014 yıllarında dünya genelinde 2 milyon mezun arasında “Mükemmelliyet Madalyası”na layık görülen 4 mezunu ve 1 eğitmeni ile MSA, global arenada dünyanın en iyi aşçılık okulları arasında gösteriliyor.

MSA’daki çalışmalarının yanı sıra, 2010 yılında Endeavor “Dünyada Yılın Girişimcisi” ödülü alan Mehmet Aksel, Türkiye’de mesleki eğitime gereken önemin verilmesi ve yeni istihdam kaynakları yaratılması konusundaki çalışmaları ile de tanınıyor.

İş hayatının yanı sıra koleksiyon hobisi ile de tanınan Aksel, dünyada da sayılı olarak gösterilen bir yiyecek-içecek müzesi ve kütüphanesinin kurucusu.

Hayatının önemli ve keyifli bir kısmını profesyonel olarak spor yapmaya ayıran Aksel, 4 yaşından bu yana binicilik sporu ile iç içe. 40 yılı aşkın bir süre at binen, 10 yıl kesintisiz Binicilik Milli Takımı’nda yarışan ve 6 Türkiye Şampiyonluğu bulunan Aksel, aynı zamanda 1986 Balkan Şampiyonu ve “Yılın Sporcusu” ödülünün de sahibi.

1992-2005 yılları arasında otomobil sporları ile ilgilenen Aksel, yurt içi ve yurt dışında bu sporda da bir çok başarı ve kupanın da sahibi.

Aksel 14 yıldır evli ve Aksel 2 kız çocuk babası

All sessions by MEHMET AKSEL