MAKSUT AŞKAR

ŞEF/ORTAK

MAKSUT AŞKAR

ŞEF/ORTAK

BİYOGRAFİ

Maksut Aşkar, lise ve üniversitelerde turizm ve otel işletmeciliği okudu. Eğitimi sırasında hem mutfak hem de servis yönetimi eğitimi aldı. Maksut Aşkar öğrenimi sırasında ve sonrasında yiyecek ve içecek sektöründe çalıştı. Bu dönem onu ​​tat tasarımı tutkusuna sürükledi ve bu tutkuyu çeşitli projelere yansıttı.

Tasarladığı lezzetleri sanat sergilerine dönüştürdü, birçok önemli yiyecek ve içecek markası için danışmanlık yaptı ve etkinlikler tasarladı.

Son 8 yılı aşçı olarak hayalinin peşinden gitti; 2007 yılında ilk restoranını açarak “Multi” yeteneklerini kendisine kanıtladı. Daha sonra 2009 yılında, “Lilbitz” adında bir restoran daha açtı. Burada her 15 günde bir değişen tadım menüleri servis edildi. 2011 yılında 3. restoranını açtı; Köklerine, çocukluk anılarına ve duygularına derinlemesine çalışabildiği “neo yerel mutfağı” sloganı ile “Sekizistanbul”. Sektördeki 3 yıllık başarı ve 22. yılın ardından Anadolu mutfağını modern sahneye çıkardığı SALT Galata Müzesi’nde son restoranını açtı. Daha önce kullandığı slogan, restoranın adı “Neolokal” oldu. Anadolu mutfağını modern bir şekilde ele alarak, sadece neolokali deneyimleyen konukların kalbine, sadece Maksut’un çocukluğunun ve duygularının değil, aynı zamanda gerçek Anadolu olduğuna inandığı bu coğrafyadaki kök ve geleneklerin aile yemekleriyle derinlemesine pişiriyor. Yerel mutfak. 2014 yılında Time Out Dergisi tarafından “Yılın En İyi Şefi” ödülüne layık görüldü. 2015 yılında Omnivore Paris’in 10. yıldönümünde “Le Proche” ödülüne layık görüldü. Ayrıca, mutfağını ve dünyadaki çeşitli uluslararası etkinliklerde düşünme biçimini temsil eder.