LONDRA’DA TÜRK MUTFAĞI

LONDRA’DA TÜRK MUTFAĞI

BİYOGRAFİ

Bill Knott

Food & Drink Writer

Financial Times

Bill Knott, On yıl şef olarak çalıştıktan sonra,  1995 yılında, ortak olarak yiyecek ve içecek dergisi Eat Soup’u kurdu. Telegraph, BBC Good Food, BA High Life için restoran eleştirileri yazdı.  2009 dan bu yana  Gannet Financial Times için çalışıyor.

Ayrıca ‘The Great British Menu’ programında jüri üyesi olarak görev aldı. Daily Politics’in yanı sıra Radio 4’ün “yemek” ve “bugün” programlarında ‘guru’luk yaptı. Harika yemek ve şarap peşinde dünyayı dolaşmadığı veya uluslararası yardım kuruluşu “Açlığa Karşı Eylem” (Action Against Hunger) için çalışmadığı  zamanlarda, Batı Londra’da kitaplara gömülmüş olarak yaşıyor ve öğle yemeklerini atlamıyor.

Selin  Kiazım

OKLAVA RESTAURANT

Şef ve Ortak işletmeci /Londra

Selin Kiazim, Londra’da Oklava ve Oklava Bakery + Wine’ın mutfak şefi ve yöneticisidir.

Kıbrıs mutfağının izlerini anne ve büyükannesinin mutfağından  aldığı ilham ile geliştirmiştir.

2008 yılında mezun olduğu Westminster Kingsway College sonrasında, Peter Gordon’un mutfaklarında çalışmış ve aşçılık mesleğini geliştirmiştir.  25 yaşında Covent Garden’daki Kopapa restoranının mutfak şefi olmuştur.

Kişisel mutfak anlayışını  ve profesyonel kariyerini bir araya getirme yolculuğu 2013 yılında açtığı pop-up restoranlarda başlamış,  büyürken yediği yiyeceklere modern bir bakış getirmeyei başarmıştır.

2015 yılında ortağı Laura Christie ile birlikte hayalini gerçekleştirmiş ve  Kıbrıs Türk mirasından ilham alan ve ortak yemek ve tabakları paylaşmaya odaklanan Shoreditch’teki Oklava restoranı’nı açmıştır.2017 yılında Selin, Oklava adlı ilk yemek kitabını yayınlamıştır. Selin ayrıca BBC’nin Great British Menu 2017’deki dört kazanan şefinden biri olmuştur ve Wimbledon’daki son banketteki tatlı kursunda aşçılık yapmaktadır.

Civan Er

Şef

1978 İstanbul doğumlu şef Civan Er, İstanbul Erkek Lisesi  ve ardından Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdi. Eğitimine Londra’da devam etti. Bu dönemde  çeşitli Londra restoranlarında çalıştı.

Master sonrası kariyer planlamasında değişiklik yaparak Leiths School of Food and Wine’da profesyonel mutfak eğitimi aldı.  Türkiye’ye döndükten sonra 6 yıl Changa’da çalıştı.

Anadolu Mutfaklarını araştırdıktan sonra 2013 Yılında İstanbul -Tünel’de “Yeni Lokanta”yı, 2015’te  Kanyon –“Taze Lokanta”yı ve son olarak 2019 yılında Londra- Soho’da “Yeni”yi açtı.