GASTROEKONOMİ

GASTRONOMİ HİKAYEMİZ 29 MART’TA BAŞLIYOR.

Gastronomi…

Ekonominin gelişim potansiyeli yüksek parçası, büyüme hızıyla geleneksel sektörleri geride bırakan, kalkınmanın en yeni kaldıracı…

Hem iç hem de dış turizmin katma değeri yüksek çeşitlemesini, ülke mutfağının ve gıda ürünlerinin ekonomiye katkısı yüksek ihraç ürünlerine dönüşmesini, şehirlerin markalaşmasını ve gastro diplomasi olanaklarının artmasını sağlayan bir sektör…

TURYİD, ilk GastroEkonomi Zirvesi’yle Türkiye’nin gündemine gastronomiyi bir ekonomik büyüme olanağı olarak getirmeyi amaçlıyor. Türkiye gastronomisinin endüstri olarak doğacağı ilk zirvede, uluslararası markalaşma ve ekonomik büyüme modelinin sırları açıklanacak.

Bu potansiyelleri kendi ülkelerinde görüp, değerlendirenler, kamu-özel sektör işbirliğini gerçekleştirenler, yoktan var edenler, olanı globalleştirenler, araştırma-geliştirme ve eğitimi gastronomi alanına çekenler, yatırımcıları gastronomi alanında pervane edenler, sıradan sanılanı yıldızlaştıranlar, dikkat çekmeyen gelenekleri hayret verici kılanlar, yaratıcılığı gastronominin kalbine koyanlar hikayelerini anlatacak.

Bize gelince, fark etmediklerimizi fark edecek, güç bulup güç verecek, gastronomi sektörümüze hakkını verecek ve olması gereken noktaya yükselteceğiz. Kısaca, kendi hikayemizin ilk satırlarını yazacağız.

Çok geniş ekosistemimiz ve katma değeri yüksek çok miktarda ürünlerimizle kamu ve özel sektör için geniş işbirliği imkanı sağlıyoruz. Uluslararası kuruluşların önceliğiyiz, yatırımcıların gözü üzerimizde… Şimdi gastronomiye hak ettiği değeri verme sırası Türkiye’de!

Gastoronominin ilkleri 29 Mart’ta Lütfi Kırdar’da.